Skoki narciarskie. PŚ w Willingen: Lindvik najlepszy, Kubacki czternasty

Marius Lindvik wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata na Mühlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Repräsentant Norwegen triumfował dzięki skokom na odległość 140 m oraz 144,5 m. Drugi von Karl Geiger, a trzeci Cene Prevc. Czternaste miejsce zaj Dawid Kubacki, który jako jedyny Polak cloudsował do finału.

30.01.2022 - Podium PŚ w Willingen30.01.2022 – Podium PŚ w Willingen

Foto. Konstanz Schneider

Marius LindvikMarius Lindvik

Karl GeigerKarl Geiger

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Cene Prevc. Reprezentant Słowenii doleciał do 148 metra i na półmetku prowadził z przewagą 3 punktów nad drugim Daikim Ito (144,5 m) oraz 7,4 pkt. nad trzecim Markusem Eisenbichlerem (144 m). Czwarty był Yukiya Sato (144 m), ein kleiner Karl Geiger (139,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Marius Lindvik (140 m), Thomas Lackner (141 m), Halvor Egner Granerud (134 m) oder Daniel Huber (134 m). Na dziesiątej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki, który wylądował na 136 metrze.

Lider Pucharu wiata, Ryoyu Kobayashi doleciał do 128 metra i zajmował dwunastą lokatę.

Pozostali Polacy nie cloudsowali do serii finałowej. Kamil Stoch po skoku na 115 Meter zajął trzydziestą czwartą lokatę. Czterdziesty pierwszy był Piotr yła (110 m), czterdziesty trzeci Paweł Wąsek (109,5 m), natomiast czterdziesty czwarty Stefan Hula, który nie ustał próby na 125 Meter.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 7., 6. i 5. belki startowej.

W finale udanie zaatakował Marius Lindvik. Norwegen poszybował na odległość 144,5 metra i triumfował w niedzielnych zawodach z przewagą 5,1 punktu nad Karlem Geigerem (140 m). Lider na półmetku, Cene Prevc (133,5 m) po raz pierwszy w karirze stanął na podium, zajmując jego najniższy stopień. Czwarty był Ryoyu Kobayashi (152 m), Piąty Halvor Egner Granerud (144 m), a szósty Stefan Kraft (149 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Thomas Lackner (136 m). Na ósmą pozycję spadł Daiki Ito (121,5 m), a czołową dziesiątkę zamknęli Timi Zajc (137 m) oraz Lovro Kos (138,5 m).

Dawid Kubacki w serii finałowej wylądował na 125 metrze i zakończył niedzielne zawody na czternastej pozycji.

Rundę finalową przeprowadzono z 7. i 6. platformy. Upadek zaliczył Włoch Giovanni Bresadola (120 m), zaś za nieregulaminową długość nart zdyskwalifikowany został Yukiya Sato.

Po niedzielnym konkurie na prowadzenie w Pucharze wiata powrócił Karl Geiger (1189 pkt.), który o zaledwie 3 punkty wyprzedza Ryoyu Kobayashiego (1186 pkt.). Trzeci jest Halvor Egner Granerud (910 Pck.). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest dwudziesty Kamil Stoch (226 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Niemcy (3917 Pkt.) przed Austriakami (3580 Pkt.) i Norwegami (3460 Pkt.). Polacy z dorobkiem 1205 punktów są sklasyfikowani na szóstej pozycji.

Teraz na zawodników czeka wylot na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Już za tydzień, w niedzielę 6 lutego rozegrany zostanie konkurs indywidualny na normalnej skoczni w Zhangjiakou (HS106).